PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 24.05.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Třebíčsko [ Území ]

Třebíčsko

Jihovýchodní cíp Českomoravské vysočiny, na hranici s úrodnými nížinami jižní Moravy nebo předěl mezi jihočeským a jihomoravským krajem - tak lze geograficky zařadit okres Třebíč na mapu České republiky. Na celkové rozloze 1 520 kilometrů čtverečních najdeme v severních oblastech okresu půvabnou krajinu plnou pahorků, zasahujících sem z Českomoravské vysočiny, krajinu bohatou lesy a rybníky. Jižní část okresu je rovinatá, protkaná romantickými mělkými údolími řek Oslavy, Rokytné a Jihlavy. Třebíčsko, které zatím bylo neprávem opomíjeno jako cíl turistických cest, nabízí nebývalé množství atraktivních cílů milovníkům přírody, sportů i historie.

Skutečnou perlou mezi památkami je románsko-gotická bazilika sv. Prokopa pocházející ze 13. století, nacházející se v areálu třebíčského zámku. V jedné části zámku je umístěno Západomoravské muzeum se stálými expozicemi betlémářství, vltavínů a dýmek. V samotné Třebíči pak stojí za pozornost urbanisticky zajímavé "židovské město", procházející náročnou rekonstrukcí. Rozsáhlý židovský hřbitov s renezančními a barokními náhrobky a dvě synagogy - v jedné z nich je zajímavý program - ilustrují bohatou historii židovské části třebíčských obyvatel.

V Jaroměřicích nad Rokytnou, ležícími jižně od Třebíče, najdeme barokní zámek na místě původní renezanční tvrze. V zámecké expozici je zajímavá sbírka historických hudebních nástrojů a za návštěvu stojí i rozsáhlý park ve francouzsko-anglickém stylu. Nad řekou v Náměšti nad Oslavou stával již v 16. století gotický hrad, který byl později přestavěn na renezanční zámek. Dnes v něm najdeme rozsáhlou sbírku tapiserií ze 16. - 19. století, expozici dobového nábytku, keramiky a obrazů. Chloubou zámku je knihovna s více jak 16 000 svazky.

K nejstarším městům na Moravě vůbec patří Jemnice. Část hradeb ze 13. století se zachovala dodnes. Přesvědčivým historickým dokumentem Jemnice je kostel sv. Jakuba Staršího s románskou věží, jejíž základy byly položeny ve 12. století. Na cestě z Jihlavy do Vídně leží Moravské Budějovice s gotickým kostelem sv. Jiljí a areál zámku. V tzv. Masných krámech je dnes expozice zaniklých nebo zanikajících řemesel.

Na Třebíčsku je možno navštívit celkem čtyři muzea. Kromě okresního města a Moravských Budějovic stojí za pozornost i expozice v Kralicích nad Oslavou, kde je na památku vytištění Bible České - zvané Kralická, zbudován Památník kralické tiskárny.

Okres Třebíč však nabízí nejen kulturní zážitky, ale i pobyt v nenarušené přírodě, zejména v oblastech několika přírodních lokalit a parků. Největším je Přírodní park Třebíčsko, ležící severně od okresního města. Jeho charakteristickým rysem jsou ostrůvky velkých balvanů rozptýlených v terénu nebo shluklých do nebývale velikých hromad. Vytvářejí tak ojedinělý ráz krajiny, který jinde není k vidění. Největší z těchto přírodních zvláštností se nachází u obce Pocoucov - je to chráněná přírodní památka "Syenitové skály". Na mnoha místech dotvářejí krajinu již po staletí i vzrostlé stromy. Např. skupiny dubů u Pucoucova a Náramče, soliterní dub letní u Ptáčova, majestátní smrky u Hostákova a Budíkovic nebo letitý dub v Oslavičce.

Další zajímavostí je unikátní území přírodní rezervace "Údolí Oslavy a Chvojnice" na východě okresu nebo Přírodní park Rokytná na jihu. Mezi nimi pak leží pozoruhodná Mohelenská hadcová step - rovněž unikátní území, na kterém se vyskytuje mimořádné množství vzácných rostlinných a živočišných druhů, včetně celé řady rostlin zakrslých forem.

Za sportem a rekreací je možno vyrazit na Dalešickou přehradu na řece Jihlavě. Na rozloze 480 hektarů vodní plochy je možno provozovat všechny druhy vodních sportů nebo strávit dovolenou na překrásné "hartvíkovské pláži". Podobné možnosti nabízejí i další kempy u některých rybníků nebo na březích řeky Jihlavy. Letní dovolenou tak nabízí celkem osm kempů a dalších osm přírodních nebo umělých koupališť. Pro turisty, kteří přijíždějí do regionu strávit delší dobu, nabízí své služby velké množství hotelů a penzionů.Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Czech.Tourism.cz

Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 24.10.2004 v 21:47 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA